13.1 C
Бургас
понеделник, май 6, 2024

Търново с най-голям ръст на чуждите инвестиции в България. Бургас оглави срамната класация на губещите

Област Велико Търново се оказва с най-големия ръст на чуждите инвестиции в България през 2022 г., показват данни на Института за пазарна икономика, обобщени от 24chasa.bg. Над 200 млн. евро са привлечените чужди инвестиции през годината в тази област , което е близо тройно увеличение в сравнение с предходната година при 4% среден за страната ръст за същия период, показват данните.

Така Велико Търново се премества от 28-о на 16-о място в регионалната класация според размер на чуждите инвестиции на човек от населението. Движението на инвестициите е различно в отделните области на страната, но София и областта все още остават на първите места с най-много привлечени инвестиции на човек от населението. В цифри в София за 2022 година преките чуждестранни инвестиции са нараснали с близо 300 млн. евро, достигайки почти 15 млрд. евро, или 11,7 хил. евро на човек от населението. В област София увеличението също е значително, а произведената продукция на човек от населението почти достига тази в столицата, достигайки 72,3 хил. лева.

Пловдивска област пък отбелязва най-високия приток на чужди инвестиции в страната – 314 млн. евро, с което общият им обем с натрупване достига 2,5 млрд. евро. По-високи от средните са и увеличенията на вътрешните инвестиции и произведената продукция.

В страната като цяло се наблюдава сериозно раздвижване на регионалните икономики. Така, докато общите инвестиции, измерени през разходите за придобиване на дълготрайни материални (ДМА) активи, нарастват в почти цялата страна с изключение на област Разград, при външните инвестиции се наблюдават

значителни разлики между областите

Във Видин, Враца, Плевен, Силистра, Бургас, Стара Загора и Благоевград преките чуждестранни инвестиции с натрупване намаляват към края на 2022 г. в сравнение с края на предходната година, като най-голям е спадът в Бургас и Стара Загора – с по над 230 млн. евро. Въпреки това обаче намалението в областите с по-слабо развитие и по-малко население е по-осезаемо. Така област Враца губи над 80 млн. евро инвестиции, а област Силистра – 17 млн. евро, като и в двете спадът е с над 40%. Между двата града обаче има една голяма разлика – въпреки че в проценти почти еднакво се свиват чуждите инвестиции, област Враца е рекордьор в страната по ръст и на общите инвестиции в основен капитал, и на стойността на произведената продукция. Разград отбелязва консистентен спад на вътрешните инвестиции, но все пак, въпреки че остават сравнително ниски, чуждите инвестиции и произведената продукция в областта нарастват по-бързо от средното увеличение в страната.

Разград е единствената област, в която разходите за придобиване на ДМА през 2022 г. намаляват. Спрямо предходната година спадът е с близо 8 млн. лв., което е понижаване с 3% (при ръст 19% за страната) до 215 млн. лева. Спрямо броя на населението тази загуба премества областта от 15-о място през 2021 г. до 23-о място през 2022 година. Нещо повече – разходите за придобиване на ДМА в областта намаляват за трета поредна година.

Областта с най-малко произведена продукция остава Видин, а стойността ѝ нараства по-бавно от средното за страната през 2022 г. и областта остава на дъното на регионалната класация, показват данните на ИПИ. Произведената продукция там нараства със 186 млн. лв. и достига 845 млн. лв., което е едва 0,3% от общата за страната. Спрямо населението произведената продукция е 11,6 хил. лв. на човек при 43,3 хил. лв. на човек средно за страната. Така ръстът не успява да отлепи областта от дъното на класацията, сочат данните на ИПИ.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук