13.9 C
Бургас
вторник, ноември 4, 2025

За първи път на едно място: легендарните екипи на България

Бургас посреща изключителна изложба с някои от най-ценните реликви от историята на българския футбол

Навръх 17 ноември 2025 г., точно 32 години след паметната победа на България над Франция на „Парк де Пренс“, в Central Park Бургас ще бъде открита изложбата „За първи път на едно място: легендарните екипи на България“.

Събитието се организира от Central Park Бургас в партньорство с Bulgarian Football Shirts и ще представи историческото футболно наследство на България – автентични фланелки, бутонки, билети и предмети, запазили духа на най-славните победи на националния отбор.

Изложбата ще бъде отворена за посетители всеки ден от 9:00 ч. до 19:30 ч., от 17 ноември до 22 ноември 2025 г.
Входът за изложбата е свободен.

В рамките на експозицията ще бъдат представени уникални мачови фланелки и спортни артефакти от легендарни турнири – от Мондиал’66 в Англия до Мондиал’98 във Франция.

Челно място в експозицията заемат фланелките на Христо Бонев от Мондиал’74, на Йордан Лечков от историческата победа с 4:0 над Гърция и на Наско Сираков от драмата с дузпи срещу Мексико по време на „лудото американско лято“, както и на Борислав Михайлов, Христо Стоичков, Любослав Пенев, Красимир Балъков, Трифон Иванов, Стойчо Младенов, Димитър Бербатов, Стилиян Петров, Мартин Петров и още десетки знакови имена.

Сред редките експонати ще бъдат показани бутонките на Балъков от САЩ’94, футболни обувки на Бербатов от официален мач на Манчестър Юнайтед, плакет от Евро’96, билети и програмки от всички световни и европейски първенства, както и сакът на Динко Дерменджиев от Мондиал’66 – съхранен и представен в отлично състояние.

„Тази изложба е емоция, която обединява поколения. Поклон пред златните ни футболисти – и покана към младите да носят този дух напред. Входът е свободен, защото целта ни е да срещнем хората, които са съпреживели тези победи, с новото поколение, което тепърва мечтае за тях.“, споделя Милен Николов, от Bulgarian Football Shirts, съорганизатор на събитието.

Изложбата предлага богат визуален материал и емоционално съдържание, подходящо за заснемане на кадри на експонати, показвани за първи път публично – оригинални фланелки от световни първенства, лични вещи на легендарни играчи и емблематични реликви от победите, белязали историята на българския футбол.

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here