Несебър отново е столица на класическата музика. За трета поредна година в града на ЮНЕСКО се провежда тридневния музикален фестивал „Месембрия Орфика”. Жителите и гостите на един от най-древните градове на Българското Черноморие отново се докоснаха до неповторими и въздействащи музикални изпълнения на класически произведения под звездното небе на амфитеатъра.
проф. Марио Хосен – артистичен директор на фестивала „Месембрия Орфика”: „Щастлив съм, че моята покана приеха наистина големи музиканти приятели , като проф. Сармиенто, който ще бъде водещ на фестивала, така и Антон Николеско, проф. Милена Молова, проф. Волфганг Клос и една плеяда наистина големи, млади артисти като Кана Сигимура, Лиляна Кехайво, Кристина Милер, която специално сега пристига от Цюрих .“
Фестивалът беше открит от кмета на Несебър Николай Димитров .
Николай Димитров – кмет на Община Несебър: „Фестивалът набира все по-голяма популярност . Тази година дори има чужденци от Австрия и други държави, които специално са дошли за фестивала и аз съм много щастлив и радостен, че тази година отново ще бъдем заедно в този формат и нашите гости ще ни покажат своите виртуозни изпълнения. Както е казал Лудвиг ван Бетховен само артистите или свободните учени носят свободата и щастието в себе си. Ние ще се насладим тези дни на щастието, което те са ни донесли.“
Музикален куратор на фестивала е музикологът проф. Лусиано Сармиенто, който преподава в голяма част от университетите и консерваториите в Испания. Той представи програмата на „Месембрия Орфика” в трите вечери, а за превода помагаше дългогодишният директор на акционерното дружество „Слънчев Бряг” – Малина Стратиева.
проф. Лусиано Сармиенто : „За този фестивал в Несебър аз работя с директора проф.Марио Хосен. Това е фестивал, който обхваща няколко епохи. Първата вечер е посветена на славянската музика – Източна и Западна. Концертите през втория ден ще бъдат посветени на изкуството на Виена – Йохан Щраус-син, както и на известния цигулар Фриц Краус. Кулминацията е третият ден, когато ще бъде изпълнена барокова музика.“
синхрон – проф. Милена Моллова: „Камерната музика е най-висшата форма на музикалното творчество и точно град на ЮНЕСКО, прекрасния стар Несебър и ние прибавяме всичко от нас с огромно удоволствие .“
Виртуозните изпълнения на класически музиканти със световна слава бяха аплодирани от публиката, която беше препълнила амфитеатъра в Стария град и очаква следващите концерти.