В Бургас Доброволчески клуб „Младежта е толерантност” към Център „Амалипе”, съвместно с Община Бургас и ОУ „Христо Ботев” – кв. Победа ще отбележат ромската Нова година.
Възпитаници на ОУ „Христо Ботев” ще представят кратка интерпретация на традиционната празнична вечеря, ще пеят и танцуват под ръководстовото на Росица Величкова и Ангел Иванов. Събитието ще се проведе на 14 януари т.г. в Етнографския музей от 10.30 часа.
Посрещането на Банго Васили, а чрез него и на Ромската Нова година е един от най-големите и най-почитаните празници от всички ромски групи у нас, а празничната вечеря играе изключителна важна роля и е изпълнена с богата символика. Вечерята започва по различно време при различните ромски групи и села, най-често между 20 и 22 ч.
В миналото (а при някои групи – и днес) е било задължително вечерята на 13 януари да бъде на специална кръгла трапеза – синия. Върху синията се поставят приготвените гозби – сварен петел или гъска, сърми (често с късмети – дрянови пъпки), баница с късмети, богато украсена питка (също много често с късмети) или обреден хляб – кулак, вино, ракия и други. Трапезата не се вдига през цялата нощ.
Смята се, че това носи берекет. Всички къщи, в които се празнува Василица, остават заключени до полунощ на 13-ти, за да не избяга късметът. Едва след настъпването на Новата година ромите започват да посрещат гости, като се надяват първият гостенин в дома им да е добър човек, за да им да носи късмет. От този момент започва и сурвакането.
За най-големия ромски празник са поканени представители на местните институции, неправителствени организации и граждани. Събитието ще се осъществи със съдействието на Община Бургас и Областен Етнографски музей.