14.3 C
Бургас
понеделник, април 29, 2024

Ученици се учат на екоземеделие по проект на парк ”Странджа”

След пролетта, ученици от Айтос и Бургас посетиха за втори път биофермите „Къщата с бамбука”в Бачково  и „Тронка”в Елхово , за да се проследят друг вегетационен период за растенията. Посещението в биофермите е част от обучителните пътувания по проекта на Природен Парк „Странджа”-Be Natur, който  има за цел да запознае подрастващите с развитието на  устойчив туризъм и стопанските практики в защитените зони и в земите от мрежата Натура 2000. Димитър Стоянов-чичо Митко, първият био- динамичен фермер в България, отглежда плодове и зеленчуци, на основата на лунния календар на Мария Тун. Философията на този вид земеделие е прилагането на космическите ритми при работата в градината. Лунният календар показва астрономическото време и кога е най-подходящо да се извършва засаждане. Чичо Митко обяснява, че това е най-висша форма на екологично стопанство, а стопанинът трябва да свикне с ритъма на градината. Земята се обработва без машини и изкуствени торове, използва се като метод така нареченото зелено торене Сдружение „Бизнес център-Елхово” разполага със сертифицирана  биологична ферма за билки, подправки и зеленчуци в м.„Острова” на площ от 160 дка, непосредствено граничеща с град Елхово. В биоферма Тронка“ основните култури, заемащи около 100 дка са; мурсалски чай, мента, маточина, мащерка, шипка, градински чай, босилек, лавандула, невен,  исоп, ехинацея и др.  Преобладаващата част от сертифицираната продукция се изнася в Австрия. Учениците посетиха опитно поле с билковите насаждения.

Младите еколози посетиха и „Червената стена”-  най-големият от четирите биосферни резервата в Родопите. „Червената стена” е типичен ботанически резерват.  В него са установени 645 вида висши растения, и по отношение на растителното разнообразие за единица площ  „Червената стена” е на първо място сред резервати в България. За разлика от биосферния резерват „Узунбозжак” в Странджа, за сега Червената стена остава резерват от т.нар. „стар, консервативен тип”, в който не са предвидени гранични зони за устойчиво развитие на традиционни стопански дейности на населенrето. До края на годината Узунбоджак и околните му територии на Парк Странджа ще бъдат представени пред програмата Човек и Биосфера на ЮНЕСКО  като първия български биосферен резерват от „нов тип”. По проекта Be Natur са предвидени още обучителни семинари за ученици и посещения до природни обекти и био-  ферми с цел придобиване на навици за природосъобразен начин на живот.

 

 

  Международният проект BE-NATUR – „По-добро управление и прилагане на мерките за защита в зоните от мрежата Натура 2000”, се финансира по Оперативна Програма „Югоизточна Европа”. В проекта участват общо 14 партньора от 7 държави: Унгария, Австрия, Италия, Румъния, Гърция, Сърбия и България. Продължителността на проекта е 36 месеца, като изпълнението му ще приключи на 31 януари 2014 г. Одобреното финансиране за дейностите в България, управлявани от ДПП Странджа, възлиза на 134,000 €.  

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук